alfi
14 بهمن 1401 - 10:30

روسیه هیچ قصدی برای بازگشت به شورای اروپا ندارد

معاون وزیرخارجه روسیه گفته است که این کشور هیچ قصد و برنامه ای برای بازگشت به شورای اروپا ندارد.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، «الکساندر گروشکو»، معاون وزیر امور خارجه روسیه در گفتگو با نشریه «پارلمانسکایا گازتا» که روز جمعه منتشر شد، گفت: «شورای اروپا دیگر سازمانی نیست که اتحاد کشورهای اروپایی را ترویج کند، بنابراین بازگشت روسیه به آنجا معنا ندارد.»

این مقام روسی گفت: «مایلم به شما یادآوری کنم که شورای اروپا، طبق ماده 1 اساسنامه خود، برای دستیابی به وحدت بیشتر کشورهای اروپایی ایجاد شده است. تلاش‌های غرب آن را به چیزی برعکس تبدیل کرده است و بازگشت به آن معنایی ندارد.»

پیش از این، ولادیمیرپوتین، رئیس جمهور روسیه، «الکساندر گروشکو»، را به عنوان نماینده رسمی خود در مورد فسخ معاهدات بین المللی شورای اروپا در رابطه با روسیه منصوب کرده بود.

روسیه در مارس 2022 شورای اروپا را ترک کرد. وزارت امور خارجه روسیه در بیانیه‌ای اعلام کرد که این شورا عملا ماهیت چند وجهی خود را از دست داده است و به سازمانی برای تحمیل تهاجمی رویکرد نئولیبرالی به حقوق بشر تبدیل شده است که بر خلاف اصول و ارزش های مندرج است. این وزارتخانه گفت که روسیه بدون تأسف از شورای اروپا جدا می شود و معتقد است که خروج مسکو از این گروه بر حقوق و آزادی‌های شهروندان روسیه هیچ تأثیری نخواهد گذاشت.

انتهای پیام/
منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1016433