alfi
10 فروردین 1402 - 16:20

آمریکا در جریان پرتاب موشک های بالستیک روسیه قرار می گیرد

معاون وزیر خارجه روسیه تاکید کرد مسکو کماکان به آمریکا در خصوص پرتاب موشک های بالستیک اطلاع رسانی خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، معاون وزیر خارجه روسیه می‌گوید مسکو به رغم خروج از پیمان استارت نو، آمریکا را از پرتاب موشک‌های قاره پیما مطلع خواهد کرد.

«سرگئی ریابکوف» معاون وزیر امور خارجه روسیه روز پنجشنبه اعلام کرد که روسیه بر اساس معاهده ۱۹۸۸ به اطلاع رسانی به آمریکا در خصوص پرتاب موشک‌های بالستیک قاره پیما (ICBM) و موشک‌های بالستیک پرتاب شده از زیردریایی (SLBM) ادامه خواهد داد.

معاون وزیر امور خارجه در پاسخ به سوالی در خصوص در جریان گذاشتن طرف آمریکایی درباره این پرتاب‌ها تاکید کرد که براساس پیمان استارت نو، همه اشکال اشتراک گذاری اطلاعات به حالت تعلیق درآمده است، با این حال مسکو برای نشان دادن حسن نیت خود، همچنان واشنگتن را از پرتاب موشک‌های بالستیک خود مطلع خواهد کرد.

ریابکوف همچنین یادآور شد که آمریکا به صورت کتبی از موضع روسیه در خصوص پیمان استارت جدید مطلع شده است.

معاهده استارت نو که ادامه معاهدات کاهش تسلیحات راهبردی (استارت ۱ و استارت ۲) است در سال ۲۰۱۰ میان روسیه و آمریکا در شهر پراگ در جمهوری چک امضا شد. این معاهده تعداد کلاهک‌های هسته‌ای راهبردی روسیه و آمریکا را به حداکثر یک هزار و ۵۵۰ کلاهک و تعداد پرتابگرها و بمب‌افکن‌های سنگین اتمی را به ۸۰۰ عدد محدود می‌کند.

شورای فدراسیون روسیه چهارشنبه سوم اسفند ماه سال جاری به اتفاق آراء دستور صادره از سوی «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور این کشور مبنی بر تعلیق مشارکت روسیه در پیمان استارت نو را تصویب کرد.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1117980