alfi
16 بهمن 1401 - 01:05

گزارش کامل سفر وزیر نفت به هرمزگان/ از کلنگ‌زنی طرح ملی کُک اسفنجی تا وعده گازرسانی به سیریک و جاسک

وزیر نفت در سفر به هرمزگان وعده داد تا این وزارتخانه 1100 میلیارد تومان مسؤولیت اجتماعی در هرمزگان انجام دهد.

به گزارش خبرگزاری فارس از بندرعباس، اوجی وزیر نفت امروز در سفر به هرمزگان چند پروژه مهم را افتتاح و کلنگ زنی کرد.

افتتاح کارخانه قیر شرکت نفت جی با 350 میلیارد تومان سرمایه گذاری

 

 

کلنگ زنی پروژه بهبود کیفیت فرآورده‌های نفتی پالایشگاه بندرعباس

وزیر نفت امروز کلنگ پروژه 2.2 میلیارد یورویی بهبود کیفیت فرآورده‌های نفتی پالایشگاه بندرعباس را بر زمین زد.

 

اوجی درباره طرح ملی بهبود کیفیت تولید فرآورده‌های پالایشگاه نفت بندرعباس نیز اظهار کرد: پالایشگاه بندرعباس ظرفیت 350 هزار بشکه نفت را دارد که روزانه 130 هزار بشکه نفت کوره تولید می‌کند که کار خوبی در پژوهشگاه صنعت نفت صورت گرفته و کشور صاحب دانش فنی در خصوص تولید کک اسفنجی شده و با سرمایه گذاری 2.2 میلیارد یورو در این پالایشگاه، این واحد کلنگ زنی شد تا بتوانیم به عنوان دومین پالایشگاهی باشد که تولید نفت کوره نداشته باشد و مازوت یا نفت کوره به ماده با ارزش‌تری تبدیل می‌شود.

آغاز عملیات اجرایی خط لوله 210 کیلومتری میدان کیش تا عسلویه

وی در ادامه به توسعه میدان گازی کیش اشاره و گفت: 14 حلقه چاه در این میدان حفاری و تکمیل شد که آغاز اجرای خط لوله آن به طول 210 کیلومتر از میدان کیش تا پالایشگاههای عسلویه را امروز خواهیم داشت که حدود 900 میلیون دلار ارزش دارد و شرکت تاسیسات دریایی زیر مجموعه صندوق نفت متولی آن است و تمامی این پروژه‌هایی که امروز در هرمزگان با ارزش حدود 3 میلیارد دلار افتتاح و کلنگ زنی شد، همگی توسط متخصصان، شرکت های دانش بنیان و حتی دانش فنی آن نیز داخلی است و یکی از حسن‌های این پروژه‌ها، اشتغالزایی بسیار خوب آن است.

 

قول وزیر نفت برای رساندن ظرفیت فرآورش در هرمزگان به 1.8 میلیون بشکه با احداث دو پالایشگاه جدید

وزیر نفت از پیگیری‌های آشوری و مرادی نمایندگان استان و نیز مهدی دوستی استاندار هرمزگان که صنعت نفت را حمایت کردند، تقدیر و گفت: قول می دهیم که این فرآورش 800 هزار بشکه‌ای در هرمزگان در آینده نزدیک با احداث پالایشگاههای شهید سلیمانی و مروارید مکران، به یک میلیون و 800 هزار بشکه برسد.

 

وعده رساندن گاز به سیریک تا پایان امسال و به جاسک تا پایان 1402

اوجی همچنین در وعده دیگری، قول داد که تا پایان امسال نیز خط لوله گاز که از میناب تا سیریک رسیده، به بهره برداری برسد و از شهرستان سیریک تا جاسک نیز تا پایان اسفند 1402 ادامه یافته و مورد بهره برداری قرار گیرد.

قول 1100 میلیارد برای مسؤولیت اجتماعی

وی در حوزه مسؤولیت های اجتماعی وزارت نفت در هرمزگان نیز گفت: 1100 میلیارد تومان برنامه ریزی کرده‌ایم که هم بیمارستان و هم در دیگر بخش‌ها هزینه خواهد شد. در این زمینه میان مهدی دوستی استاندار هرمزگان و جواد اوجی وزیر نفت تفاهم نامه‌ای نیز به امضا رسید.

پایان پیام/

منبع: فارس
شناسه خبر: 1019218