alfi
15 بهمن 1401 - 16:32

دو وعده وزیر نفت در سفر به هرمزگان/ گازرسانی به سیریک و میناب و رساندن فرآورش پالایشگاهی به 1.8 میلیون بشکه در روز

وزیر نفت در سفر به هرمزگان وعده داد که خط لوله گاز تا پایان امسال از میناب به سیریک رسیده و تا پایان سال بعد به جاسک نیز برسد.

به گزارش خبرگزاری فارس از بندرعباس، جواد اوجی وزیر نفت ظهر امروز در حاشیه کلنگ زنی طرح ملی افزایش کیفیت فرآورده‌های نفتی پالایشگاه بندرعباس در جمع خبرنگاران اظهار کرد: امروز در سفر به هرمزگان، پروژه‌های خوبی کلنگ زنی و افتتاح شد.

وی افزود: کارخانه تولید قیر نفت جی یکی از پروژه‌های خوب در هرمزگان و کشور است که با سرمایه گذاری 350 میلیارد تومان ساخته شده و ضمن اشتغال 200 نفری سبب توسعه توان صادراتی کشور و نیز تأمین قیر مورد نیاز پروژه‌های هرمزگان و استان‌های همجوار نیز خواهد شد.

وزیر نفت از توسعه اسکله صادرات مواد نفتی نیز به عنوان دیگر پروژه امروز یاد کرد.

اوجی درباره طرح ملی بهبود کیفیت تولید فرآورده‌های پالایشگاه نفت بندرعباس نیز اظهار کرد: پالایشگاه بندرعباس ظرفیت 350 هزار بشکه نفت را دارد که روزانه 130 هزار بشکه نفت کوره تولید می‌کند که کار خوبی در پژوهشگاه صنعت نفت صورت گرفته و کشور صاحب دانش فنی در خصوص تولید کک اسفنجی شده و با سرمایه گذاری 2.2 میلیارد یورو در این پالایشگاه، این واحد کلنگ زنی شد تا بتوانیم به عنوان دومین پالایشگاهی باشد که تولید نفت کوره نداشته باشد و مازوت یا نفت کوره به ماده با ارزش‌تری تبدیل می‌شود.

وی در ادامه به توسعه میدان گازی کیش اشاره و گفت: 14 حلقه چاه در این میدان حفاری و تکمیل شد که آغاز اجرای خط لوله آن به طول 210 کیلومتر از میدان کیش تا پالایشگاههای عسلویه را امروز خواهیم داشت که حدود 900 میلیون دلار ارزش دارد و شرکت تاسیسات دریایی زیر مجموعه صندوق نفت متولی آن است و تمامی این پروژه‌هایی که امروز در هرمزگان با ارزش حدود 3 میلیارد دلار افتتاح و کلنگ زنی شد، همگی توسط متخصصان، شرکت های دانش بنیان و حتی دانش فنی آن نیز داخلی است و یکی از حسن‌های این پروژه‌ها، اشتغالزایی بسیار خوب آن است.

وزیر نفت از پیگیری‌های آشوری و مرادی نمایندگان استان و نیز مهدی دوستی استاندار هرمزگان که صنعت نفت را حمایت کردند، تقدیر و گفت: قول می دهیم که این فرآورش 800 هزار بشکه‌ای در هرمزگان در آینده نزدیک با احداث پالایشگاههای شهید سلیمانی و مروارید مکران، به یک میلیون و 800 هزار بشکه برسد.

اوجی همچنین در وعده دیگری، قول داد که تا پایان امسال نیز خط لوله گاز که از میناب تا سیریک رسیده، به بهره برداری برسد و از شهرستان سیریک تا جاسک نیز تا پایان اسفند 1402 ادامه یافته و مورد بهره برداری قرار گیرد.

وی در حوزه مسؤولیت های اجتماعی وزارت نفت در هرمزگان نیز گفت: 1100 میلیارد تومان برنامه ریزی کرده‌ایم که هم بیمارستان و هم در دیگر بخش‌ها هزینه خواهد شد.

پایان پیام/
 

منبع: فارس
شناسه خبر: 1018672